Woodys Gold Digger Carbide Traction Master Stud 1.575" - 96/Pack [MPN: GDP6-1575-BL]
Skip to product information
1 of 4
Brand: Woodys MPN: GDP6-1575-BL
Up to 20% off
In stock
  • For use in two-ply tracks and support plates
  • 1 head
  • Includes proper nuts with studs
ColorGold / Raw
Dimensions10 in x 5 in x 3 in
Effective Length1.575"
FinishRaw
MaterialSteel
ModelGold Digger Traction Master
MPNGDP6-1575-BL
MPN Alt 205602, 1250-0470, GDP61575B, 18-3157-96
Product NameStud
Product TypeTracks
Size1.575 / 5/16"
Stud Point Angle60°
StyleCarbide Tipped
Units96 Pack
Weight5 lb 14 oz