Woodys Gold Digger Carbide Traction Master Stud 1.575" - 144/Pack [MPN: GDP6-1575-CL]
Skip to product information
1 of 4
Brand: Woodys MPN: GDP6-1575-CL
Up to 21% off
In stock
  • For use in two-ply tracks and support plates
  • 1 head
  • Includes proper nuts with studs
ColorGold / Raw
Dimensions8 in x 8 in x 3 in
Effective Length1.575"
FinishRaw
MaterialSteel
ModelGold Digger Traction Master
MPNGDP6-1575-CL
MPN Alt 18-3157-144, 205603, 1250-0471, GDP61575C
Product NameStud
Product TypeTracks
Size1.575 / 5/16"
Stud Point Angle60°
StyleCarbide Tipped
Units144 Pack
Weight8 lb 14 oz