Woodys Gold Digger Carbide Traction Master Stud 1.175" - 24/Pack [MPN: GDP6-1175]
Skip to product information
1 of 4
Brand: Woodys MPN: GDP6-1175
Up to 6% off
Est Arrival: May 16–20
Ships same day
In stock
  • For use in two-ply tracks and support plates
  • 1 head
  • Includes proper nuts with studs
ColorGold
Dimensions8 in x 5 in x 2 in
Effective Length1.175"
MaterialSteel
MiscPkg. 24
ModelGold Digger Traction Master
MPNGDP6-1175
MPN Alt 205590, GDP61175, 18-3156
Product NameStud
Product TypeTracks
Size1.175 / 5/16" / 5/16" x 1.175"
Stud Point Angle60°
StyleCarbide Tipped
Units24 Pack
Weight1 lb 6 oz