Woodys Gold Digger Carbide Studs 1.325" - 24/Pack [MPN: GDP6-1325-S]
Skip to product information
1 of 4
Brand: Woodys MPN: GDP6-1325-S
Up to 14% off
In stock
  • Woody's premium stud for two-ply tracks and support plates
  • Patented track-trapping head provides unbeatable rigidity and support
  • 60° tip is durable on the trail and ISR legal for competition
  • Proper size nuts included
ColorGold
Dimensions8 in x 6 in x 2 in
Effective Length1.325"
MaterialSteel
MiscPkg. 24
ModelGold Digger Traction Master
MPNGDP6-1325-S
MPN Alt GDP61325, 18-3112, 1250-0260
Product NameStud
Product TypeTracks
Size5/16" / 5/16" x 1.325"
Stud Point Angle60°
StyleCarbide Tipped
Units24 Pack
Weight1 lb 5 oz