Wiseco - Powersports Piston M09600 9600ZV KX450F [MPN: 4900M09600]
Skip to product information
1 of 4
Brand: Wiseco - Powersports MPN: 4900M09600
Ships same day
Out of stock
  • These kits offer lightweight forging for instant throttle response and maximum torque
  • Computer engineered piston skirt profiles provide minimal cylinder wall friction
  • 2-Stroke Pro-Lite Pistons:
Bore - OversizeStandard
CARBMay not be able to ship to CA or other States
Compression Ratio12,0:1 / 12.0:1
Dimensions4 in x 4 in x 4 in
Displacement449 cc
Engine Type4-Stroke
MaterialAluminum Alloy / Forged
MPN4900M09600
MPN Alt wis4900M09600, 0910-0769, 160000, 4900PS
Product NamePiston
Product TypePiston / Piston kits & Components
Size96 mm / 96,00 mm / 96.00 mm / Standard
Skirt CoatingArmorGlide®
Stroke Length62,10 mm / 62.10 mm