Wiseco - Powersports Piston M09550 [MPN: 4911M09550]
Skip to product information
1 of 4
Brand: Wiseco - Powersports MPN: 4911M09550
Est Arrival: May 15–19
Ships same day
In stock
  • Note that service intervals may be increased over conventional Wiseco Pistons
  • Computer engineered piston skirt profiles provide minimal cylinder wall friction
  • Piston kit includes pistons, rings, wrist pins and circlips
  • Note that oversize requires cylinder sleeving and top end bearing is not included in kits
  • 4-Stroke Pistons feature dedicated forging for lightweight and superior strength
  • Piston kit includes piston, rings, wrist pin and circlips
  • Note that oversize requires cylinder sleeving
Bore - OversizeStandard
CARBMay not be able to ship to CA or other States
Compression Ratio11,7:1 / 11.7:1
Dimensions5 in x 5 in x 5 in
Displacement450 cc
Engine Type4-Stroke
MaterialAluminum Alloy / Forged
MPN4911M09550
MPN Alt wis4911M09550, 4911PS, 160006, 0910-2846
Product NamePiston
Product TypePiston / Piston kits & Components
Size95,50 mm / 95.5 mm / 95.50 mm / Standard
Stroke Length62,80 mm / 62.80 mm