Wiseco - Powersports Piston M09500 YZ426F '00-01 [MPN: 4694M09500]
Skip to product information
1 of 2
Brand: Wiseco - Powersports MPN: 4694M09500
Ships same day
Out of stock
  • These kits offer lightweight forging for instant throttle response and maximum torque
  • Computer engineered piston skirt profiles provide minimal cylinder wall friction
  • 2-Stroke Pro-Lite Pistons:
Bore - OversizeStandard
CARBMay not be able to ship to CA or other States
Compression Ratio13,5:1 / 13.5:1
Dimensions4 in x 4 in x 4 in
Displacement426 cc
Engine Type4-Stroke
MaterialAluminum Alloy / Forged
MPN4694M09500
MPN Alt 0910-2919, 4694PS, 161955, 103636, wis4694M09500
Product NamePiston
Product TypePiston / Piston kits & Components
Size95 mm / 95,00 mm / 95.00 mm / Standard
Stroke Length60,10 mm / 60.10 mm