Wiseco - Powersports Piston M09500 KTM520-525 12-5 [MPN: 4732M09500]
Skip to product information
1 of 5
Brand: Wiseco - Powersports MPN: 4732M09500
Est Arrival: May 16–20
Ships same day
Low stock
  • Note that service intervals may be increased over conventional Wiseco Pistons
  • Computer engineered piston skirt profiles provide minimal cylinder wall friction
  • Piston kit includes pistons, rings, wrist pins and circlips
  • Note that oversize requires cylinder sleeving and top end bearing is not included in kits
  • 4-Stroke Pistons feature dedicated forging for lightweight and superior strength
  • Piston kit includes piston, rings, wrist pin and circlips
  • Note that oversize requires cylinder sleeving
Bore - OversizeStandard
CARBMay not be able to ship to CA or other States
Compression Ratio12,5:1 / 12.5:1
Dimensions8 in x 5 in x 4 in
Displacement510 cc
Engine Type4-Stroke
MaterialAluminum Alloy / Forged
MPN4732M09500
MPN Alt 161454, 4732PS, 0910-0789, wis4732M09500
Product NamePiston
Product TypePiston / Piston kits & Components
Size95 mm / 95,00 mm / 95.00 mm / Standard
Stroke Length72,00 mm / 72.00 mm