Wiseco - Powersports Piston M09500 High-Compression 12:1 [MPN: 40093M09500]
Skip to product information
1 of 4
Brand: Wiseco - Powersports MPN: 40093M09500
Est Arrival: May 15–19
Ships same day
Low stock
  • Note that service intervals may be increased over conventional Wiseco Pistons
  • Computer engineered piston skirt profiles provide minimal cylinder wall friction
  • Piston kit includes pistons, rings, wrist pins and circlips
  • Note that oversize requires cylinder sleeving and top end bearing is not included in kits
  • 4-Stroke Pistons feature dedicated forging for lightweight and superior strength
  • Piston kit includes piston, rings, wrist pin and circlips
  • Note that oversize requires cylinder sleeving
Bore - Oversize+2,00 mm / +2.00 mm
CARBMay not be able to ship to CA or other States
Dimensions4 in x 4 in x 4 in
Displacement914 cc
MaterialAluminum Alloy / Forged
MPN40093M09500
MPN Alt 160857, wis40093M09500, 112017, 0910-4167, 40093PS
Product NamePiston
Product TypePiston / Piston kits & Components
Size+2,00 mm / 95 mm / 95,00 mm / 95.00 mm
Stroke Length64,50 mm / 64.50 mm