Wiseco - Powersports Piston M08350 [MPN: 40109M08350]
Skip to product information
1 of 4
Brand: Wiseco - Powersports MPN: 40109M08350
Est Arrival: May 15–19
Ships same day
Low stock
  • Note that service intervals may be increased over conventional Wiseco Pistons
  • Computer engineered piston skirt profiles provide minimal cylinder wall friction
  • Piston kit includes pistons, rings, wrist pins and circlips
  • Note that oversize requires cylinder sleeving and top end bearing is not included in kits
  • 4-Stroke Pistons feature dedicated forging for lightweight and superior strength
  • Piston kit includes piston, rings, wrist pin and circlips
  • Note that oversize requires cylinder sleeving
Bore - Oversize+0,50 mm / +0.50 mm
CARBMay not be able to ship to CA or other States
Dimensions4 in x 4 in x 4 in
Displacement353 cc
MaterialAluminum Alloy / Forged
MPN40109M08350
MPN Alt 0910-4175, 161066, 112024, wis40109M08350, 40109P2
Product NamePiston
Product TypePiston / Piston kits & Components
Size+0,50 mm / 83,50 mm / 83.5 mm / 83.50 mm
Stroke Length64,50 mm / 64.50 mm