Wiseco - Powersports Piston M07700 RMZ250 '10 High Comp 13.9:1 [MPN: 40012M07700]
Skip to product information
1 of 3
Brand: Wiseco - Powersports MPN: 40012M07700
Est Arrival: May 16–20
Ships same day
Low stock
  • These kits offer lightweight forging for instant throttle response and maximum torque
  • Computer engineered piston skirt profiles provide minimal cylinder wall friction
  • 2-Stroke Pro-Lite Pistons:
Bore - OversizeStandard
CARBMay not be able to ship to CA or other States
Compression Ratio13,9:1 / 13.9:1
Dimensions4 in x 4 in x 4 in
Displacement250 cc
Engine Type4-Stroke
MaterialAluminum Alloy / Forged
MPN40012M07700
MPN Alt 0910-2892, 160657, 40012PS, wis40012M07700, 102886
Product NamePiston
Product TypePiston / Piston kits & Components
Size77 mm / 77,00 mm / 77.00 mm / Standard
Stroke Length53,60 mm / 53.60 mm