Wiseco - Powersports Piston M07700 KX250F [MPN: RE811M07700]
Skip to product information
1 of 9
Brand: Wiseco - Powersports MPN: RE811M07700
Ships same day
Out of stock
Racer Elite™ 4-Stroke Series Pistons
  • R&D developed to provide dyno-proven power gains
  • Asymmetric skirt design for improved wear and even loading on major thrust skirt
  • Precision fit ring; custom-lapped compression ring for improved power
  • 100% billet machined for superior strength-to-weight ratio and optimized fit
  • High compression (14:1 for 450cc, 14.5:1 for 250cc) for maximum torque and throttle response
  • Dome design improves flame travel to maximize air/ fuel burn efficiency
  • DLC-coated piston pin reduces friction and improves scuff resistance
  • Enhanced pin oiling for improved lubrication and reduced friction
  • Pressure seal groove reduces ring lifting and power loss
  • ArmorGlide® skirt coating reduces friction for quieter operation, improved scuff resistance
  • Pistons include rings, pin, and circlips
Bore - OversizeStandard
CARBMay not be able to ship to CA or other States
Compression Ratio14,5:1 / 14.5:1
Dimensions4 in x 4 in x 4 in
MPNRE811M07700
MPN Alt wisRE811M07700, 0910-5075, RE811PS, 111926, 163069
Product NamePiston Kit
Product TypePiston / Piston kits & Components
Size77 mm / 77,00 mm / 77.00 mm