Wiseco - Powersports Piston M07200 CR250R '78-80 [MPN: 431M07200]
Skip to product information
1 of 4
Brand: Wiseco - Powersports MPN: 431M07200
Est Arrival: May 16–20
Ships same day
Low stock
  • Note that service intervals may be increased over conventional Wiseco Pistons
  • Computer engineered piston skirt profiles provide minimal cylinder wall friction
  • Piston kit includes pistons, rings, wrist pins and circlips
  • Note that oversize requires cylinder sleeving and top end bearing is not included in kits
  • 4-Stroke Pistons feature dedicated forging for lightweight and superior strength
  • Piston kit includes piston, rings, wrist pin and circlips
  • Note that oversize requires cylinder sleeving
Bore - Oversize+2,00 mm / +2.00 mm
CARBMay not be able to ship to CA or other States
Dimensions4 in x 4 in x 4 in
Displacement248 cc
Engine Type2-Stroke
MaterialAluminum
MPN431M07200
MPN Alt 101876, 160141, wis431M07200, 431P8
Product NamePiston
Product TypePiston / Piston kits & Components
Size+2,00 mm / 72 mm / 72,00 mm / 72.00 mm
Stroke Length64,40 mm / 64.40 mm