Wiseco - Powersports Piston M06750 KX250 '92-01 [MPN: 617M06750]
Skip to product information
1 of 4
Brand: Wiseco - Powersports MPN: 617M06750
Est Arrival: May 16–20
Ships same day
Low stock
  • Forged from high-silicon aluminum alloy for maximum product strength and dependability
  • Durability, longevity and increased horsepower
  • Innovative forging design and piston skirt provide maximum horsepower and torque
  • Feature forged pistons, rings, wrist pins, and circlips
  • Cylinder sleeves must be purchased separately
  • Now you can own the same race parts as all the top race teams
  • Have additional features over standard Pro-Lite parts
Bore - Oversize+1,10 mm / +1.10 mm
CARBMay not be able to ship to CA or other States
Dimensions4 in x 4 in x 4 in
Displacement249 cc
MaterialAluminum Alloy / Forged
MPN617M06750
MPN Alt wis617M06750, 617P4
Product NamePiston
Product TypePiston / Piston kits & Components
Size+1,10 mm / 67,50 mm / 67.50 mm
Stroke Length72,00 mm / 72.00 mm