Wiseco - Powersports Piston M06640 KX250 '92-01 [MPN: 617M06640]
Skip to product information
1 of 4
Brand: Wiseco - Powersports MPN: 617M06640
Est Arrival: May 16–20
Ships same day
In stock
  • Forged from high-silicon aluminum alloy for maximum product strength and dependability
  • Durability, longevity and increased horsepower
  • Innovative forging design and piston skirt provide maximum horsepower and torque
  • Feature forged pistons, rings, wrist pins, and circlips
  • Cylinder sleeves must be purchased separately
  • Now you can own the same race parts as all the top race teams
  • Have additional features over standard Pro-Lite parts
Bore - OversizeStandard
CARBMay not be able to ship to CA or other States
Dimensions4 in x 4 in x 4 in
Displacement249 cc
MaterialAluminum Alloy / Forged
MPN617M06640
MPN Alt wis617M06640, 617PS, 160696
Product NamePiston
Product TypePiston / Piston kits & Components
Size66,40 mm / 66.40 mm / Standard
Stroke Length70,00 mm / 70.00 mm