Wiseco - Powersports Piston M05450 CR125 '85-86 [MPN: 518M05450]
Skip to product information
1 of 3
Brand: Wiseco - Powersports MPN: 518M05450
Est Arrival: May 16–20
Ships same day
Low stock
  • Forged from high-silicon aluminum alloy for maximum product strength and dependability
  • Durability, longevity and increased horsepower
  • Innovative forging design and piston skirt provide maximum horsepower and torque
  • Feature forged pistons, rings, wrist pins, and circlips
  • Cylinder sleeves must be purchased separately
  • Now you can own the same race parts as all the top race teams
  • Have additional features over standard Pro-Lite parts
Bore - Oversize+0,50 mm / +0.50 mm
CARBMay not be able to ship to CA or other States
Dimensions7 in x 7 in x 7 in
Displacement124 cc
Engine Type2-Stroke
MaterialAluminum / Forged
MPN518M05450
MPN Alt 518P2, wis518M05450
Product NamePiston Kit
Product TypePiston / Piston kits & Components
Size+0,50 mm / 54,50 mm / 54.50 mm
Stroke Length54,00 mm / 54.00 mm