Wiseco - Powersports Piston M05000 YZ80 '85-87 [MPN: 520M05000]
Skip to product information
1 of 2
Brand: Wiseco - Powersports MPN: 520M05000
Est Arrival: May 16–20
Ships same day
Low stock
  • Forged from high-silicon aluminum alloy for maximum product strength and dependability
  • Durability, longevity and increased horsepower
  • Innovative forging design and piston skirt provide maximum horsepower and torque
  • Feature forged pistons, rings, wrist pins, and circlips
  • Cylinder sleeves must be purchased separately
  • Now you can own the same race parts as all the top race teams
  • Have additional features over standard Pro-Lite parts
Bore - Oversize+2,00 mm / +2.00 mm
CARBMay not be able to ship to CA or other States
Dimensions3 in x 3 in x 3 in
Displacement82 cc
MaterialAluminum Alloy / Forged
MPN520M05000
MPN Alt 103153, wis520M05000, 520P8, 161536
Product NamePiston
Product TypePiston / Piston kits & Components
Size+2,00 mm / 50 mm / 50,00 mm / 50.00 mm
Stroke Length45,60 mm / 45.60 mm