Wiseco - Powersports Piston Kit for Yamaha [MPN: 40123M08400]
Skip to product information
1 of 3
Brand: Wiseco - Powersports MPN: 40123M08400
Est Arrival: May 15–19
Ships same day
Low stock
  • Forged from high-silicon aluminum alloy for maximum product strength and dependability
  • WISECO FEATURES PRO-LITE PISTONS
  • Durability, longevity and increased horsepower
  • Innovative forging design and piston skirt provide maximum horsepower and torque
  • Feature forged pistons, rings, wrist pins, circlips and top end gasket set
  • Cylinder sleeves must be purchased separately
  • 4-STROKE RACER'S CHOICE PISTONS
  • Now you can own the same race parts as all the top race teams
  • 2-STROKE GP SERIES PISTONS
  • Have additional features over standard Pro-Lite parts
Bore - OversizeStandard
CARBMay not be able to ship to CA or other States
Compression Ratio12,0:1 / 12.0:1
Dimensions3 in x 3 in x 3 in
Displacement349 cc
Engine Type4-Stroke
MaterialAluminum Alloy / Forged
MPN40123M08400
MPN Alt wis40123M08400, 0910-3941, 163240, 114835
Product NamePiston
Size84 mm / 84,00 mm / 84.00 mm / Standard
Stroke Length64,50 mm / 64.50 mm