Pirelli - Powersports Tire Night Dragon GT Rear 170/80B15 77H Belted Bias [MPN: 2592500]
Skip to product information
1 of 2
Brand: Pirelli - Powersports MPN: 2592500
Up to 25% off
Est Arrival: May 16–20
Ships same day
In stock
Night Dragon and GT High-Performance Cruiser Tire — Rear
  • Up to 20% Longer lasting*
  • Advanced “Full Carbon Black” compound
  • Stiffer carcass thanks to structure stiffening and high belt tension
  • Same legendary performance, and 100% mixable with all Night Dragon front tires
Aspect Ratio80
ConstructionB (Bias Belted)
Dimensions26 in x 25 in x 6 in
FeaturesE-Marked
Inside Diameter15 in.
Load Index77
Load/Speed-Index77H
Market SegmentCruiser / Street
ModelNIGHT DRAGON GT
MPN2592500
MPN Alt 747120, 871-2184, 0306-0525
PositionRear
Product NameTire
Product TypeTires
Quantity1
Section Width170 / 170 mm