Moose Offroad SX-1 Complete Wheel - Rear - Black Wheel/Orange Hub - 18"x2.15" [MPN: MR-21518-BKOR]
Skip to product information
Brand: Moose Offroad MPN: MR-21518-BKOR
Sold out
Ships same day
Out of stock
SX-1 Complete Wheel - Rear - 2.15"x18" for KTM
  • Our stainless steel spokes are made from T3002H stainless for maximum tensile strength
  • Moose uses extruded 7000 series aluminum for best durability and strength
  • Rims are treated with a 3-stage heat treatment process for added strength
  • Wheels come complete with orig. equipment style spacers for your convenience
  • All spokes are polished to maintain surface strength
ColorAnodized / Black / Orange
Dimensions22 in x 21 in x 8 in
FinishAnodized
Material6061-T6 Aluminum / Stainless Steel
Mounting PositionRear
MPNMR-21518-BKOR
MPN Alt 0204-0630
Product NameWheel Assembly
Rim Diameter18"
Rim Width2.15"
Size18" x 2.15" / 18x2.15