Hot Cams Valve Shims 9.48x2.00mm - 5/Pack [MPN: 5PK948200]
Skip to product information
1 of 5
Brand: Hot Cams MPN: 5PK948200
Est Arrival: May 16–20
Ships same day
In stock
Forged from 4140 steel. Laser etched size on top of shim. Perfect to refill your Hot Cams shim kit.
  • Replacement packs of shims to refill Valve Shim Kits
Dimensions4 in x 4 in x 0 in
MaterialSteel
MPN5PK948200
MPN Alt 565693, 68-948200, 870934, 0926-1388, hoc5PK948200
Outside Diameter9,48 mm / 9.48 mm
Prop65See Item Description
Size2 mm / 9.48x2.00
Thickness2,00 mm
TypeValve
Units5 Pack
Valve Shim Thickness Metric2.00 mm
Weight0 lb 0 oz