Hot Cams Valve Shims 9.48x1.65mm - 5/Pack [MPN: 5PK948165]
Skip to product information
1 of 6
Brand: Hot Cams MPN: 5PK948165
Est Arrival: May 16–20
Ships same day
In stock
Valve Shims (5PK948165) by Hot Cams®. Outer Diameter: 9. 48 mm. Thickness: 1. 65 mm. This top-grade product is expertly made in compliance with stringent industry standards to offer a fusion of a well-balanced design and high level of craftsmanship. Manufactured from industry-leading materials using up-to-date equipment, it ensures everlasting reliability and enduring value. This product is distinguished by total quality assurance, unsurpassed by anybody else. Features:The leader in innovation, design and development. Designed to provide dependable, efficient operation. Made tough to work for you for billions of miles to come. Includes:5 x 1. 65 mm Shims.
  • Replacement packs of shims to refill Valve Shim Kits
Dimensions5 in x 3 in x 0 in
MaterialSteel
MPN5PK948165
MPN Alt 565686, 0926-1381, 68-948165, 870927, hoc5PK948165
Outside Diameter9,48 mm / 9.48 mm
Prop65See Item Description
Size1.65 mm / 9.48x1.65
Thickness1,65 mm
TypeValve
Units5 Pack
Valve Shim Thickness Metric1.65 mm
Weight0 lb 0 oz