High Lifter Wheel - HL4 - Rear - Gloss Black with Machined - 12x7 - 4/110 - 2+5 [MPN: 12HL04-1111]
Skip to product information
Brand: High Lifter MPN: 12HL04-1111
Est Arrival: May 16–20
Ships same day
In stock
Wheel - HL4 - 12x7 - 4/110 - 2+5 (-47 mm)
  • Factory-installed valve stem
  • Lifetime structural warranty
  • Classic 8-spoke design
  • 1,000 lb load rating
Bolt Pattern4/110
ColorBlack / Gloss / Machined
Dimensions14 in x 14 in x 9 in
FinishGloss
Load Capacity1000 lb
MaterialAluminum
ModelHL4
Mounting PositionFront / Rear / Rear
MPN12HL04-1111
MPN Alt 0230-1242
Product NameWheel
Rim Width7 / 7"
Size12 x 7
UnitsEach
Valve Stem InstalledTR-412
Weight12 lb 6 oz
Wheel Diameter12 / 12"