Athena Cylinder Kit 100mm [MPN: P400510100006]
Skip to product information
1 of 4
Brand: Athena MPN: P400510100006
Est Arrival: May 16–20
Ships same day
Low stock
  • Kits include aluminum cylinder with nickel-carbide coating designed with larger water jackets
  • Forged piston with molybdenum coating
  • Special gasket kit
  • Easy-to-follow step-by-step installation instructions
  • All are bolt-on; no machining required
ColorAluminum / Silver
Cylinder Bore CoatingNickel-Carbide
Dimensions13 in x 8 in x 6 in
Displacement490 cc
Engine Type4-Stroke
MaterialAluminum
MPNP400510100006
MPN Alt 952506, 991332, 68-4430, athP400510100006, 0931-0114
Product NameCylinder Kit
Product TypePiston / Piston kits & Components
Size100 mm / 100,00 mm / 100.00 mm
StyleBig Bore
UnitsKit
Weight3 lb 14 oz